Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

V batohu ho skoro necítíš!

11.10.2022

Svoje prvé horolezecké lano som si spolu s kamarátom kúpil ešte v časoch budovania socializmu. Bol to červený Lanex mimoriadnych vlastností. Po pár zlaňákoch totiž stvrdol tak, že by sa dal oprieť o stenu ako tyč. Ľahší lezec by možno po ňom dokázal aj vyšplhať hore. Keby mi niekto vtedy povedal, že o nejaký čas budú české a slovenské laná patriť k tomu najlepšiemu, čo sa na svete vyrába, asi by som sa iba zasmial. Dnes môžeme naše dve malé republiky vo výrobe horolezeckých lán považovať za svetovo unikátne. A to absolútne, lebo aj základný materiál, polyamid, používame vlastný. Naše laná tvoria svetovú špičku a lezie s nimi celý svet. Píšem to tu takto natvrdo, lebo nie každý lezec to vie. Bolo by super, keby sme medzi svetovou špičkou ostali aj naďalej. Pomôcť k tomu môže každý z nás aj tým, že si pri kúpe lana vyberie niečo z našich „domácich dielní“. Bardom medzi značkami českých a slovenských lán je nesporne Tendon. 

Jeho portfólio dnes siaha od najľahšieho a najtenšieho lana na svete, až po „singel“ s parametrom 20 normopádov. Tendon má v ponuke aj zmenu vzoru pletenia v polovici, či zvýšenú odolnosť pri páde cez ostrú hranu. Bolatickí vývojári ale nespia na vavrínoch a vymýšľajú rôzne ďalšie „fičurinky“. Jedným z najnovších výsledkov ich práce je horolezecké lano Master Pro 7,6, certifikované v režime polovičné aj dvojča. Najmä jeho pádové parametre sú výnimočné, tak som bol zvedavý, ako sa mi s ním bude liezť. Lano má príjemný handling a aj uzlovateľnosť. Oranžovozelená kombinácia s kontrolkami farby z opačnej polovice je dobre rozoznateľná aj v zlom svetle. V reále je najmä oranžová krajšia ako na webových fotkách výrobcu. Technológia SBS dáva opletu kompaktnosť a naznačuje dlhšiu životnosť. Impozantným pádovým charakteristikám pomáha vyššia statická a dynamická prieťažnosť. Tento koncept je charakteristický skôr pre francúzskeho výrobcu, ktorý ale tak dobré pádové parametre pri podobnej váhe lana nemá. Master Pro 7,6 má vďaka svojej elasticite väčšiu rezervu dĺžky pri zlaňovaní a nízku rázovú silu. 

Toto všetko ale zvyšuje nároky na opatrnosť pri riziku zemovky. Akékoľvek lano nasiaknuté vodou môže stratiť až 30 % svojej pevnosti. Nové 60metrové Master Pro 7,6 malo na mojej váhe 2360 g. To je 39,3 gramu na meter. Po celodennom lezení ľadov, pri teplote okolo nuly, nabralo na váhe len 55 gramov. Impregnácia Complete Shield teda funguje výborne. Ostáva len posúdiť ako dlho. Štíhlosť lana v kombinácii s opletom SBS by mohla byť rizikovým faktorom u menej skúsených lezcov, no pocitovo som to tak nevnímal. Brzdné sily sa mi javili ako dostatočné aj pri použití istiacej pomôcky štandardného priemeru (Giga Jul, Reverzo...). Platilo to v režime zlaňovania, spúšťania a aj zachytenia dynamického zhupnutia. Z mojich skúseností vyplýva, že najväčším limitom pri používaní Master Pro 7,6 je hlava lezca. Tenulinké lano pri zlaňovaní aj spúšťaní totiž výrazne pruží. Na skalných hranách takýto pohyb vyžaduje skúsenosť a občas aj trochu odhodlania. Taktiež technika „šípu“ (prvý na dvoch prameňoch a dvaja druholezci na jednom prameni) môže pôsobiť na druholezcov nervy drásajúco. Je to daň za nízku váhu, ktorá je vítaná nielen pri nosení lana v batohu, ale najmä pri samotnom lezení. Pri kupovaní lana preto netreba zabudnúť na to, ako ho budem používať. Tendon Master Pro 7,6 na mňa celkovo urobil výborný dojem.

Uvidím, ako sa na vlastnostiach lana prejaví jeho opotrebenie a po roku o ňom ešte napíšem pár riadkov.


Text a foto: Martin Murár

Vyšlo v časopisu Montana

Master PRO 7.6

Hodnocení:

Hodnotit může pouze přihlášený uživatel.
Tento článek zatím nebyl hodnocen.

Komentáře (0)

U tohoto článku není žádný komentář.

Komentáře může vkládat pouze přihlášený uživatel.

© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít
Hodnocení

Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zavřít
Přihlášení

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít